Bemutatkozás
"Endometriózis specialistaként a legfontosabb számomra, hogy megértsem és támogassam Pácienseimet a gyógyulás útján. Hiszem, hogy a valódi megoldások a testünk mélyebb megismeréséből fakadnak - ezért minden lépést azért teszek, hogy személyre szabott terápiával adjam vissza az életminőségét és a reményt egy fájdalommentes jövőre."
Rólam
A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Karán diplomáztam 2013-ban.
Első munkahelyem a Péterfy Sándor utcai Kórház volt, ahol szerencsém volt a gyógyításhoz egy nagyon jó szemléletet magamba szívnom és kivételes műtéti alapokat szereznem, endoszkópos gyakorlattal.
2015-től a Szent János Kórházban Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályán dolgoztam tovább, ahol a Budai Meddőségi Centrummal való kapcsolat miatt a meddőségben szenvedő nők ultrahangos kivizsgálásába és endoszkópos ellátásába ástam bele magam részletesebben, valamint lehetőségem volt a hazai hiszteroszkópia egyik legnagyobb alakjától operatív méhtükrözést tanulni.
Szakvizsgáig igyekeztem minden olyan szakterülettel megismerkedni, melyek a fenti érdeklődési köreimmel kapcsolatban voltak. Szabadidőmben sokat tanulhattam a társszakmák (urológia, sebészet) műtőiben.
2020-2021: a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Baross utcai részlegén dolgoztam, az Endometriosis team tagjaként.
2021. szeptemberétől bő egy évet Bordeaux-ban töltöttem, mialatt a Clinique Tivoli Endometriosis Centrumában, Prof. Horace Roman 3D laparoscopos és robotsebészeti endometriosis műtétjeiben vettem részt, eddigi tanulmányaim bővítése céljából.
Jelenleg döntően endometriózisban és sokszor emiatt meddőségtől/nehezített fogantatástól szenvedő hölgyek kivizsgálásával és ellátásával foglalkozom,
emellett személyre szabott fogamzásgátlás, családtervezés és nőgyógyászati ultrahang diagnosztika (fejlődési rendellenességek, jó és rosszindulatú nőgyógyászati elváltozások) mellett igyekszem a megelőzés fontosságát hangsúlyozni nőgyógyászati betegségek esetén is és ebben segítséget nyújtani.
Az endometriózis előfordulási gyakoriságát tekintve döntően azt olvashatjuk, hogy a fogamzókorú nők kb. 10%-át érinti, de sajnos attól még, hogy a legtöbb tudományos cikkben erre a régi számra hivatkoznak nem fedi a valóságot. 1990-2018 között készült prevalenciával kapcsolatos cikkek átfogó tanulmánya is 18%-ra becsülte az endometriózis prevalenciáját (és a diagnosztika csak azt követően fejlődött igazán nagyot!!), valamint azt is tudnunk kell, hogy 10-ből 7 nőnél sajnos nincs diagnosztizálva a betegség!
Nagyon lassan (hazánkban átlagosan 4 év alatt) kerül felismerésre, addig is többek között indokolatlan fájdalommal keserítve már fiatal lányok menstruációit, kezeletlen esetekben 30-50%-ban meddőséget, összenövések-hegesedések kialakulásával súlyos szövődményeket okozva, akár daganatsebészeti beavatkozásoknál is komolyabb műtéti ellátást igénylő elváltozásokat kialakítva.
Nagy örömömre 2022-ben az ESHRE Guidline-ba is bekerült, hogy az endometriózis diagnózisának "gold standard"-jeként a korábbi diagnosztikus laparoszkópia (hastükrözés) helyére a képalkotó vizsgálatok (ultrahang, MRI) kerültek, melynek köszönhetően rengeteg felesleges műtétet úszhat(ná)nak meg az ebben szenvedő hölgyek. A guidline-ok hasznosak, de jelenleg olyan dinamikusan fejlődik a tudomány, hogy mire elkészül 4-5 év alatt egy új irányelv, sajnos már is elavultnak számít, pl. a mikrobiom kutatás és a mesterséges intelligencia berobbanásával még kevésbé invazív, fájdalommentes technikákkal juthatunk mielőbbi diagnózishoz!
Nagyon fontosnak tartom a korai felismerést, a személyre szabott gyógyszeres kezelést, valamint szükséges esetén a megfelelő radikalitású műtéteket, melyek megfelelő életmóddal, valamint testi és lelki egyensúlyra való törekvéssel fájdalommentes, teljes életet biztosíthatnak.